• 26 maja 2020

Stół na każdą okoliczność

Nieważne gdzie stoi najważniejszy, duży stół w naszym domu- w kuchni, jadalni, salonie, czy pomiędzy nimi- ważne, żeby stanowił serce naszego domu, żeby łączył rodzinę, przyjaciół, sąsiadów- przy jedzeniu, rozmowie, pracy, czy po prostu byciu wspólnie razem.

W dużych mieszkaniach i domach jednorodzinnych częściej spotkamy otwarte przestrzenie łączące różne strefy funkcjonalności- kuchnię z jadalnią, kuchnie z salonem, czy kuchnię, jadalnię i salon. W takich otwartych przestrzeniach wielki, jednoczący i rozdzielający jednocześnie różne sfery domu stół, jest szczególnie ważny.

W większości wypadków stoi pomiędzy kuchnią , a salonem, ale niekoniecznie jest to sensu stricto jadalnia, po prostu stół oddziela od siebie miejsce, gdzie się gotuje, od miejsca gdzie się wypoczywa i przyjmuje gości i żeby dobrze spełniał wszystkie przypisane mu funkcje, powinien być duży, solidny, efektowny i bardzo wygodny, no i musi dobrze komponować się z całością. Taki właśnie stół spełnia wszystkie kryteria stołu na każdą okoliczność, a wielość tych funkcji na pewno sprzyja jednoczeniu się rodziny i przyległości.

Oczywiście kryteria stołu na każdą okoliczność mogą spełniać stoły, które stoją w małych mieszkaniach, tu raczej chodzi o symboliczne znaczenie, nie dosłowne, zresztą Polacy są ciągle jeszcze narodem na dorobku i w przeważającej większości mieszkają w malutkich mieszkaniach.

Współczesne mieszkania, choć rzeczywiście w zdecydowanej większości o niewielkim metrażu ( bo takie lepiej się sprzedają, młodzi ludzie nie mają przecież zdolności kredytowych na większe ) są bardzo dobrze zaprojektowane, więc dają możliwości takiej aranżacji, która sprawi, że będzie się komfortowo mieszkać. Na przykład kuchnie w nowych budynkach nigdy nie są mniejsze niż pokoje, więc postawienie tam stołu nie nastręcza problemów, a było to nagminne w budynkach z lat 70-tych i 80-tych zeszłego wieku, których mimo 25 lat wolności ciągle jest jeszcze więcej niż tych nowych.

W małych pomieszczeniach dominują praktyczniejsze stoły prostokątne i kwadratowe ( są bardziej ustawne), ale prawdziwe tryumfy odnoszą na rynku stoły rozkładane. Oferta handlowa prostokątnych i kwadratowych stołów rozkładanych jest bardzo bogata.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiły, że do dużych gabarytów, można szybko i łatwo rozłożyć niewielki stół przy którym na co dzień mogą wygodnie usiąść zaledwie cztery osoby, a po rozłożeniu nawet dziesięć, czy dwanaście. Są specjalne rozwiązania z dodatkowymi, chowanymi nogami, które przesuwa się na specjalnych rolkach, są stoły, które można rozkładać tylko częściowo i to podczas biesiady, są podwójne, nawet potrójne blaty, dostawki, jednym słowem wszystko jest możliwe.

 

Share :

Może Cię zainteresować

Jak dbać o kręgosłup?

To właśnie kręgosłup jest podporą całego naszego ciała, trudno więc dziwić się, że jego kondycja ma ogromny...

Nowoczesne meble do biura

Co sprawia, że jesteśmy dobrymi pracownikami biura? Według najnowszych badań, liczą się nie tylko nasze...